به سایت شرکت تابان کامپوزیت کوشا خوش آمدید.

مخزن فایبرگلاس

مخزن فایبرگلاس

مخازن فایبر گلاس : فایبرگلاس نمونه ای عالی از مواد کامپوزیتی نسبتاً مدرن است که در سال ۱۹۳۸ توسط Russel Games اختراع شد.

مخزن فایبرگلاس یکی از پرکاربردترین منابع ذخیره سیالات اعم از آب شرب و فاضلاب و اسیدها و مواد قلیایی با دماهای متفاوت در شرایط مختلف آب و هوایی کشور می باشد.

مشکلات استفاده و بهره وری از آب آشامیدنی و راهکارهای لازم برای تقویت مخزن آب ( آشامیدنی و حتی کشاورزی ) یکی از دغدغه های اصلی اکثریت کشور ها بوده سالیان سال بعنوان دغدغه ای برای مردمان هر سرزمین باقی مانده بود اما امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی از متد و راهکارهای جدیدی برای نگهداری آب آشامیدنی و سالم استفاده می شود . مخازن فایبرگلس یا همان GRP دارای ویژگی های خاصی از جمله ساختمان ( ساختار درونی ) قوی ، مقاومت در برابر خوردگی، عدم نفوذ پذیری در برابر آب، سبکی و قابلیت نصب آسان هستند .

مخزن فایبرگلاس در برابر نور خورشید، تغییرات آب و هوایی و خوردگی بسیار مقاوم هستند و سطح صاف و صیقلی پنل ها از ایجاد جلبک و آلودگی جلوگیری می کند.

مزایا  و ویژگی های منحصر بفرد مخزن فایبرگلاس

 • دقت ابعادي بالا در ساخت مخازن آب فایبرگلاس
 • قیمت مناسب : مخزن آب فایبرگلس | منبع آب فایبرگلاس در مقایسه با مخازن گالوانیزه و بتنی از لحاظ اقتصادي مقرون به صرفه بوده و به طور متوسط 10 تا 15 % هزینه تمام شده پائین تري دارند .
 • امکان باز کردن مخزن آب فایبرگلاس و انتقال به محل دیگر و نصب مجدد به راحتی و افزایش حجم در صورت نیاز در محل جدید .
 • دوام و مقاومت بالاي شیمیایی و فیزیکی ( عدم خوردگی بدنه و اتصالات پیچ و مهره ها و ..) در مقابل تمامی مواد اسید یا باز
 • بهترین گزینه براي نصب مخزن نگهداری آب و مخزن مایعات در مناطق صعب العبور که مخزن آب و مخازن نگهداری مایعات فلزي و بتنی در این مورد مشکلات زیادي دارند .
 • امکان اجرای مخزن آب فایبرگلاس در تمامی فصول سال و نقاط جغرافیایی .
 • وزن سبک جهت مخازن هوایی نگهداری آب و مایعات .
 • قابلیت عدم عبور نور از پنلهای این نوع مخزن آب، که به نوبه خود مانع رشد خزه جلبک و قارچ میگردد .
 • سطوح صاف و صیقلی که هیچگونه جرم و آلودگی را به خود جذب ننموده و به سادگی تمیز می شود.
 • مقاومت به تخریب دماي بالاي 100 درجه سانتیگراد که سبب می شود مخزن فایبرگلس براي آب و هواي کشورهاي خاورمیانه بسیار مناسب باشد .

انواع مخازن فایبرگلاس

مخزن فایبرگلاس ذخیره آب :

آب آشامیدنی و آب غیر شرب پر کاربرد ترین سیالی است که مورد نیاز همه می باشد . آب آشامیدنی هم برای مصرف انسان و هم برای فعالیت های مختلف که در آن آب آشامیدنی مورد نیاز است مانند تمیز کردن و ضد عفونی مواد و غذا باید بصورتی نگهداری شود که نه تنها آلوده نشود بلکه طعم و رنگ آن نیز تغییر نکند. یک مخزن فایبرگلاس بصورت کاملا بهداشتی آب و سایر مایعات بهداشتی را بهتر از هر نوع مخزن دیگری نگهداری می کند.

مخزن فایبرگلاس
مخزن فایبرگلاس

مخازن فایبرگلاس به جهت ذخیره سوخت

سوخت هم یک منبع با ارزش دیگر است که می تواند با ایمنی تمام در یک مخزن فایبرگلاس نگهداری شود بدون اینکه ویژگی های اصلی آن از بین برود یا تغییر کند.بسیاری از صنایع برای تامین سوخت ماشین آلات خود نیازمند نگهداری سوخت هایی مانند نفت و بنزین در مخازن امن هستند. در این موارد مخزن های فایبرگلاس بهترین انتخاب هستند.

 

مخزن های فایبرگلاس به جهت نگهداری پسماند و تصفیه فاضلاب

همانطور که می دانید، آب هر روز کمیاب تر و با ارزش تر می شود و به همین دلیل است که دیگر نمی توانیم آن را دور بریزیم حتی اگر کثیف باشد و به همین دلیل توصیه می شود که آب تصفیه فاضلاب ها را در بسیاری از فعالیت های دیگر مانند آبیاری استفاده کرد چرا که با توجه به کمبود روز افزون آب، نگهداری و استفاده مجدد از آن ضروری است.

 

مخزن فایبرگلاس بهترین گزینه برای نگهداری مواد شیمیایی

استفاده از مخزن های فایبرگلاس برای کارخانه هایی که با مواد سمی و شیمیایی کار می کنند، برای امر ذخیره سازی ضروری است، زیرا این عناصر به علت ویژگی های خطرناک و به ویژه سمی بودن  بالا  باید تا زمانی که از آنها استفاده می شود، ایمن نگه داشته شوند؛  مواد شیمیایی می توانند  مناطق کاری یا کارمندان و محل مسکونی را آلوده کند، بنابراین با آنها باید اقدامات مراقبتی و ایمنی خاص و دقیق را انجام داد. مخزن فایبرگلاس از مواد شیمیایی و اسیدی به بهترین و امن ترین شکل نگهداری می کند بطوری که هیچ گونه تغییری در غلظت و خواص این مواد پدید نمی آیدو ماده شیمیایی دیگری را وارد آن نمی کند و مانع بروز تغییرات شیمیایی در اثر تابش نور خورشید یا اشعه ماورا بنفش و نفوذ گرد و خاک می شود.

 

قیمت مخزن فایبرگلاس :

قیمت مخزن فایبرگلاس بستگی به دفنی یا غیر دفنی بودن مخازن ، روش تولید اعم GRP ، FRP ، SMC و در نهایت حجم منبع فایبرگلاس دارد.

هر چه حجم مخازن بزرگتر باشد قیمت مخزن فایبرگلاس بیشتر خواهد بود

تولید یکپارچه دارای قیمت کمتری نسبت به مخازن فایبرگلاس پنلی است که دست کارفرما را در اجرای مخازن در موتورخانه ها و پارکینگ ها و جاهایی که امکان انتقال یکپارچه مخزن ذخیره وجود ندارد باز خواهد گذاشت.

پس قیمت مخزن فایبرگلاس SMC از قیمت مخزن فایبرگلاس جی آر پی بیشتر است.

قیمت مخزن فایبرگلاس غیر دفنی از قیمت مخزن فایبرگلاس دفنی با شرط یکسان بودن روش تولید کمتر است.

 

مخازن آب کامپوزیتی ، ویژگی های مخازن کامپوزیتی

شرکت تابان کامپوزیت کوشا  سازنده انواع مخازن فایبرگلاس و کامپوزیتی در ایران

هنگامی که تصمیم به خرید مخزن های فایبرگلاس یا کامپوزیتی گرفتید باید به شرکت سازنده آن نیز توجه داشته باشید تا محصول نهایی تحویلی به شما دارای کیفیت و کارایی مناسب باشد.

شرکت تابان کامپوزیت کوشا با اتکار به تجارب ارزنده پرسنل متخصص متشکل از دپارتمان های تخصصی طراحی و مهندسی ،کنترل کیفیت و تولید می باشد که توانمندی طراحی و ساخت انواع مخازن و منبع های فایبر گلاس را در ابعاد و اشکال مختلف دارا می باشد و آمادگی همکاری با صنایع و شرکت های فعال در حوزه نفت و گاز ، فولاد سازی ، آب و فاضلاب و … را دارد.

1 نظر

 • این مطلب واقعا عالی بود ممنون
  در این مورد این مخازن اگه مقاله دارید برام ارسال کنید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.